ENGLISH VERSION                 POLSKA WERSJA                 DIE DEUTSCHE FASSUNG                 


Oferta

Cennik

Infrastruktura

Atrakcje

Obóz tenisowo - rowerowy

Współpraca

Ośrodek

Dojazd

Kontakt
Andrzej Zatorski

Śladami Łemków

 

Historia społeczności
Skansen w Zyndranowej

 

Beskid Niski

Opis

Galeria

 

Gospodarstwo pod lupą

W plenerze

Łemkowie

Żarnowiec

        

Żarnowiec znajduje się 2 km od Jedlicza, 9 km Krosna. Miejscowość ciągnąca się wzdłuż drogi , leży na lewym brzegu Jasiołki , w miejscu gdzie Kotlina Krośnieńska styka się z Płaskowyżem Kobylańskim. Miejscowość swoimi początkami sięga XIV w. 
Z istniejących źródeł pisanych wiadomo, że w 1340 r. stanowiła parafię , była to więc wieś ludna i zagospodarowana. Źródła podają jeszcze , że Żarnowiec był osadą rycerską. Pierwszym właścicielem Żarnowca w XIV i XV wieku był Stefan Płaza.
    W 1474 r. oddziały węgierskie dowodzone przez Tomasza Tarczaya zniszczyły wiele wsi w krośnieńskim. Docierały tu również zagony Tatarów budziackich, które spustoszyły wieś i uprowadzały ludność w jasyr. Wieś nękały klęski chorób zakaźnych oraz wylewy Jasiołki i nieurodzaje. 
     W roku 1655 w okresie tzw. potopu szwedzkiego wojska szwedzkie dotarły w dolinę Jasiołki. Armia Karola Gustafa grabiła wszystko, wygładzając wieś leżącą na drodze przemarszu wojsk. 
    U schyłku rzeczpospolitej szlacheckiej w latach 1769-1772 r. 
w okolicy Jedlicza toczyły się walki pomiędzy oddziałami konfederatów barskich, a wojskami rosyjskimi carowej Katarzyny. 
Początkiem XIX w. Żarnowiec nabyła rodzina Rogoyskich, kolejnymi właścicielami majątku żarnowieckiego byli Biechońscy. 
Z rąk Biechońskich dworek i gospodarstwo wiejskie przeszła na własność Marii Konopnickiej, która otrzymała go od narodu polskiego z okazji jubileuszu 25-lecia twórczości pisarskiej. 

Dworek

Magnolie w parku

Najcenniejszym zabytkiem Żarnowca jest Dworek Muzeum Marii Konopmickiej znajdujący się w centrum wsi, na stromej skarpie nad rzeką Jasiołką. Dworek wzniesiony został w połowie XIX w. Obok dworku znajduje się dawny spichlerz dworski, w obu obiektach obecnie znajduje się muzeum. 
Sonda
Co powinien posiadać przede wszystkim Twój wymarzony pensjonat w górach?

Dobrą kuchnię
Infrastrukturę sportową
Nienaganny wystrój pokoi
Fachowych pracowników
Ciszę i spokój
Miejscowości

Hyrowa

Jasiel 
Jaśliska
Dukla
Żarnowiec

Dodatki

 

Linki