ENGLISH VERSION                 POLSKA WERSJA                 DIE DEUTSCHE FASSUNG                 


Oferta

Cennik

Infrastruktura

Atrakcje

Obóz tenisowo - rowerowy

Współpraca

Ośrodek

Dojazd

Kontakt
Andrzej Zatorski

Śladami Łemków

 

Historia społeczności
Skansen w Zyndranowej

 

Beskid Niski

Opis

Galeria

 

Gospodarstwo pod lupą

W plenerze

Łemkowie

Hyrowa

 

Hyrowa to nieduża wieś w górnej części doliny potoku Iwielka, u zachodniego podnóża góry Hyrowa.

Wymieniona po raz pierwszy w 1366 r. Hyrowiatowa Wola, własność kanclerza Janusza Suchego Wilka, jest prawdopodobnie tożsama z późniejszą Hyrową. Następnie wieś była kolejno w rękach Kobylańskich, Cikowskich, Warszyckich, wreszcie Męcińskich. W końcu XIX w. miała 550 mieszkańców.

W okresie międzywojennym większość wsi przeszła n a prawosławie, wybudowana wówczas prowizoryczna cerkiew nie zachowała się. Mieszkańcy Hyrowej byli znani z wyrobu szczególnie pięknych pisanek.

Jesienią 1944 r. dolina Iwiełki była widownią wyjątkowo ciężkich walk. Rosjanie bezskutecznie usiłowali sforsować grzbiet oddzielający ją od Myscowej i oprzeć linię frontu o Wisłokę. We wsi ocalała wówczas tylko jedna chałupa i cerkiew.

W centrum wsi znajduje się zabytkowa cerkiew greckokatolicka p.w. Opieki Matki Boskiej. Najstarsza jej częścią jest murowane prezbiterium, prawdopodobnie dawna kaplica z pocz. XVIII w. Drewniana nawę i babiniec z wieżą zbudowano w 1770 r.

 

Cerkiew w Hyrowej

Jak głosi legenda, w miejscu, gdzie zbudowano cerkiew znaleziono cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który bez ludzkiej pomocy przywędrował z Węgier. Właściciele próbowali zabrać go z powrotem, ale konie nie chciały ciągnąć wozu. Dopiero woły pociągnęły, ale po jakimś czasie obraz znów powrócił do Hyrowej. Umieszczono go w głównym ołtarzu specjalnie wybudowanej cerkwi. Jeszcze w okresie międzywojennym ściągały tu liczne pielgrzymki także ze Słowacji.

Po wojnie cerkiew była w administracji parafii rzymskokatolickiej w Dukli, która nie podjęła żadnych działań dla utrzymania zabytku. W 1982 r. rozpoczęto rozbiórkę będącej już w bardzo złym stanie cerkwi. Udało się ją wstrzymać dzięki interwencji czynników społecznych u biskupa przemyskiego. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych przeprowadzono remont finansowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

 

Sonda
Co powinien posiadać przede wszystkim Twój wymarzony pensjonat w górach?

Dobrą kuchnię
Infrastrukturę sportową
Nienaganny wystrój pokoi
Fachowych pracowników
Ciszę i spokój
Miejscowości

Hyrowa

Jasiel 
Jaśliska
Dukla
Żarnowiec

Dodatki

 

Linki