ENGLISH VERSION                 POLSKA WERSJA                 DIE DEUTSCHE FASSUNG                 


Oferta

Cennik

Infrastruktura

Atrakcje

Obóz tenisowo - rowerowy

Współpraca

Ośrodek

Dojazd

Kontakt
Andrzej Zatorski

Śladami Łemków

 

Historia społeczności
Skansen w Zyndranowej

 

Beskid Niski

Opis

Galeria

 

Gospodarstwo pod lupą

W plenerze

Łemkowie

Jaśliska

               

 

 Początek Jaślisk nie datuje się dopiero od chwili wydania  w1366 przywileju lokacyjnego na założenie miasta , lecz była tam już wcześniej osiadła ludność.
Król Kazimierz Wielki widząc potrzebę ożywienia gospodarczego tego terenu oraz zabezpieczenia prowadzących, dróg w Przełęczy Dukielskiej,  na stromym wzgórzu (400 m) postanowił założyć miasto. W 1434 r. król Władysław Jagiełło nadał biskupstwu przemyskiemu Jaślika i od tego czasu aż do 1848 r. miasto było częścią dóbr biskupstwa w Przemyślu.
główna przyczyną szybkiego rozwoju gospodarczego miasteczka, konkurującego z Dukla i z Krosnem było jego położenie na ważnym szlaku handlowym prowadzącym ze Słowacji  i Węgier.
Handel winem odgrywał dominującą rolę , odkąd miasteczko otrzymało przywilej składowania.
Centrum życia gospodarczego stanowił rynek, gdzie odbywały się jarmarki i targi. W centrum rynku stał ratusz.  Ważnym czynnikiem szybkiego rozwoju gospodarczego było rzemiosło. Jasliska słynęły z wyrobu żaren i osełek, na które surowiec pozyskiwano  z góry Kamień. W 1476 roku Jaśliska przeżyły tragiczne zdarzenie. Zatarg między królem Kazimierzem Jagielończykiem , a królem węgierskim Maciejem Korwinem poczyniły w miasteczku znaczne spustoszenia.
W roku 1608 rozpoczęto wznoszenie   murem obronnego, którego budowa trwała bardzo długo, ponieważ przedsięwzięcie przekraczało możliwości finansowe mieszczan.
Podczas najazdu szwedziego na Polskę w 1659 r. małe miasteczko otoczone murem obronnym wysokości około 4m odparło atak wojsk Rakoczego. Podczas oblężenia mury zostały poważnie uszkodzone, a w czasie obrony zginęło kilkudziesięciu obrońców.
W okresie międzywojennym , w 1934 r. na skutek zubożenia ekonomicznego Jaśliska jako miasteczko przestały istnieć. Po zmianie podziału administracyjnego  w 1975 r. należą do gminy dukielskiej. Przez 600 lat istnienia Jaśliska posiadały swój herb.
Świadectwem miejskiej przeszłości Jaślisk jest zachowany układ urbanistyczny z centralnie położonym rynkiem. Pośrodku stał , aż do końca lat 90 zabytkowy ratusz, który jest obecnie remontowany. Pod rynkiem zachowały się podziemia w których przechowywano wino. Przy ulicy prowadzącej na południe znajduje się barokowy kościół. We wschodnie części miasteczka zachował się fragment muru obronnego.

Sonda
Co powinien posiadać przede wszystkim Twój wymarzony pensjonat w górach?

Dobrą kuchnię
Infrastrukturę sportową
Nienaganny wystrój pokoi
Fachowych pracowników
Ciszę i spokój
Miejscowości

Hyrowa

Jasiel 
Jaśliska
Dukla
Żarnowiec

Dodatki

 

Linki