ENGLISH VERSION                 POLSKA WERSJA                 DIE DEUTSCHE FASSUNG                 


Oferta

Cennik

Infrastruktura

Atrakcje

Obóz tenisowo - rowerowy

Współpraca

Ośrodek

Dojazd

Kontakt
Andrzej Zatorski

Śladami Łemków

 

Historia społeczności
Skansen w Zyndranowej

 

Beskid Niski

Opis

Galeria

 

Gospodarstwo pod lupą

W plenerze

Łemkowie

Skansen w Zyndranowej

 Zyndranowa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dukla.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

Zyndranowa jest wsią uważaną niegdyś za stolicę łemkowszczyzny wschodniej. Położona w dolinie potoku Panna (niegdyś Sołotwyna) na Przełęczy Dukielskiej, na terenie Jaśliskiego Parku Krajobrazowego.

Legenda głosi, że wieś założył rycerz Zyndram z Maszkowic, osiedlając w niej jeńców pojmanych w bitwie pod Grunwaldem. Jednakże za datę powstania Zyndranowej przyjmuje się raczej koniec XIV wieku, a za założyciela Zyndrama z Jaślisk. Kolejno wieś była w posiadaniu Cikowskich, Kobyleńskich, Guccich i Męcińskich.

W czasie obydwu wojen światowych Zyndranowa była bardzo zniszczona. W czasie drugiej wojny znajdował się tu punkt dowodzenia gen. I. Afonina, kierującego natarciem na Przełęcz Dukielską. Po roku 1944 w ramach wymiany ludności między Polską a Ukrainą większość miejscowych Ukraińców przesiedlono do Odessy. Natomiast Łemkowie wysiedleni podczas Akcji "Wisła" powrócili w latach 50-tych do Zyndranowej.

We wsi żywe są tradycje łemkowskie, zachowana jest gwara (ale jedynie w języku mówionym), piosenki, niespotykane gdzie indziej na łemkowszczyźnie wschodniej kolędy. Charakterystyczną cechą wsi liczącej niewiele ponad siedemdziesiąt numerów domów jest współistnienie czterech prężnie działających wyznań religijnych: rzymskokatolickiego, prawosławnego (autokefalia), greckokatolickiego i Świadków Jehowy. We wsi znajduje się współczesna prawosławna cerkiew autokefaliczna św. Mikołaja z 1985 roku.

Główną atrakcją turystyczną jest Skansen Kultury Łemkowskiej, założony i prowadzony przez Łemka z Zyndranowej Teodora Gocza. Za wsią znajduje się baza Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Rzeszowie.

Zyndranowa jest latem chętnie odwiedzana przez zmotoryzowanych turystów zmierzających do przejścia granicznego na Słowację w Barwinku, od Tylawy w kierunku zachodnim wieś dzieli 5 km. Latem kursują tam dwa autobusy dziennie, zimą jest praktycznie odcięta od świata.

Sonda
Co powinien posiadać przede wszystkim Twój wymarzony pensjonat w górach?

Dobrą kuchnię
Infrastrukturę sportową
Nienaganny wystrój pokoi
Fachowych pracowników
Ciszę i spokój
Miejscowości

Hyrowa

Jasiel 
Jaśliska
Dukla
Żarnowiec

Dodatki

 

Linki